TÜBİTAK UME’nin ISO 17034 standartına göre akreditasyonu onaylandı.
TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü referans malzeme üreticisi olarak 2016 yılında ISO Guide 34 standardına göre akreditasyon belgesi almaya hak kazanan dünyadaki az sayıda enstitüsü arasında yer almış ve ülkemizde bu akreditayonu alan ilk kuruluş olmuştu.

ISO Guide 34, referans malzeme üreticilerinin Sertifikalı Referans Malzeme (SRM) üretiminde planlanma, ham madde seçimi, karakterizasyon, homojenlik ve kararlılık tespiti, sertifika değerlerinin ve belirsizliklerinin atanması, imkan olan her durumda SI birimlerine izlenebilirliğin sağlanması, ayrıca SRM’lerin muhafazası ve sevkiyatı konularında yapılması gerekenleri ve tüm bu aşamaların belgelenmesini kapsamlı olarak tanımlayan bir kılavuz dokümandı.

Konularında uzman yerli ve yabancı denetçilerden oluşan 5 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda TÜBİTAK UME’nin gıda, çevre, klinik ve akaryakıt alanlarında faaliyet gösteren laboratuvarların hizmetine sunduğu 18 SRM ürünü akreditasyon kapsamında yer almıştı.

ISO Guide 34, ISO 17034 standardına dönüştürülmüş ve kılavuz dokümana göre akredite olan kuruluşlar için standarda göre akreditasyon için geçiş süreci başlamıştı.

2019 yılında gerçekleştirilen TURKAK denetimi ile TÜBİTAK UME, ISO 17034 standardına geçiş sürecini başarıyla tamamlanmış ve faaliyetlerinin ISO 17034 standardına uygunluğu onaylanmıştır.

 
 

         
Referans Malzeme Arama TÜBİTAK UME Tanıtım
Özel Referans Malzeme Üretimi Haber Arşivi
Öneri ve Şikayetleriniz Sık Sorulan Sorular
Satın Alma Süreci Faydalı Linkler
   
TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi P.K. 54 41470 Gebze/KOCAELİ Tel: +902626795000 - 6209/6500 ume.rm-info@tubitak.gov.tr